İspanya Vize Türleri

ispanya vize türleri

İspanya vize türleri, temelde iki bölüme ayrılır. Bunlar;

  1. İspanya kısa süreli vize (90 günü aşmayan konaklama)
  2. İspanya uzun süreli vize (90 günü aşan kalışlar için). Bu vizeyi İspanya ulusal vize veya d tipi İspanya vizesi olarak da adlandırmak mümkündür. İspanya ulusal vize başvuruları Bls International aracılığı ile değil direkt olarak İspanya Ankara Büyükelçiliği ya da İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır.

 

Kısa Süreli İspanya Vize Türleri

BLS International tarafından işleme alınan 7 tür İspanya vizesi (İspanya kısa süreli vize) bulunmaktadır. İspanya vize türleri şu şekildedir.

  1. İspanya turist vizesi
  2. İspanya ticari vize
  3. İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi
  4. İspanya öğrenci vizesi (90 güne kadar)
  5. İspanya kültür vizesi
  6. İspanya transit denizci vizesi
  7. İspanya EEA/EU eşi vizesi

 

Umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) sahibi T.C. vatandaşları yukarıda belirtilen türlerdeki vize başvuruları için BLS International üzerinden işlem yapmalıdırlar. Yeşil pasaport sahibi T.C. vatadaşlarının ise kısa süreli seyahatlere imkan veren (90 güne kadar) bu vizeler için başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Umuma mahsus pasaport sahiplerinin başvuracakları vize tipini doğru belirlemeleri önemlidir. Belirli bir vize tipi için gerekli evraklar diğer bir vize tipi için tanımlanmamış veya gerek duyulmamış olabilir. Olası hataların önüne geçebilmek için doğru vize tipine başvurduğunuzdan emin olun. BLS International çalışanları vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacaktır ancak vize tipi seçimi konusunda öneriler verememekte ve rehberlik edememektedir.

Hangi vize tipine ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, size uygun gelen seçenekleri mutlaka detaylı olarak inceleyin. Aradaki farklılıklara dikkat ederseniz, hangi vize tipiniz size uygun olduğunu anlamanız zor olmayacaktır. Bir örnek vermek gerekirse, Madrid şehrinde yaşayan bir arkadaşınız var ve onu görmeye gideceksiniz. Turistik amaçla İspanya’ya yapacağınız bu ziyaret için, İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Yanlışlıkla İspanya turist vizesi başvurusu yaparsanız, hatalı bir başvuru yapmış olacak ve eksik evraktan dolayı başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Yorum Bırakın

*