İspanya Vize Tipleri İspanya Vize Türleri

ispanya turist vizesiBu bölümde İspanya turist vizesi başvurusu yaparken gerekli olabilecek tüm bilgiler mevcuttur.

Aşağıdaki bölümleri dikkatlice inceleyerek başvuru öncesi adımları kendi durumunuza uygun olacak biçimde tamamlayabilirsiniz.

İspanya Turist Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesine sahip değillerse, İspanya’ya seyahat edebilmek için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. İspanya’ya kısa süreli turist olarak gitme amacıyla yapılacak olan seyahatler için yapılması gereken başvuru, İspanya turistik vize başvurusudur.

İspanya vizesi için başvuru yapmadan önce bilinmesi gereken, seyahat süresince en uzun kalınan süresinin İspanya olması gerektiğidir. Eğer İspanya ile birlikte farklı ülkelerde aynı süre kalınacaksa ilk olarak İspanya’ya giriş yapılmalıdır. Bu şartlar sağlanıyorsa İspanya vize formu doldurularak ve gerekli evraklar hazırlanarak başvuru yapılabilinir.

Bu sayfada İspanya turist vizesi başvurusu sürecinde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz.

 

İspanya Turist Vizesi Ücreti

İspanya turist vizesi için alınan ücretler, harç bedeli ve hizmet bedeli olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır:

 • Yetişkinler için İspanya vize ücreti 247 TL’dir.
 • 6-12 yaş arası başvuranlar için İspanya vize ücreti 144 TL’dir.
 • 0-5 yaş arası başvuranlar için vize ücreti alınmamaktadır.
 • Başvuru sahibi AB vatandaşı ile evli olanlar vize bedelinden muaftırlar. Bu muafiyetten faydalanabilmek için başvuru ile birlikte AB ülkesinden alınan evlilik cüzdanının kendisi ve bir fotokopisi de başvuru merkezine getirilmelidir.
 • Her başvuru sahibinden 64 TL hizmet bedeli ve 4 TL SMS takip bedeli alınmaktadır.

 

İspanya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İspanya Schengen Vizesi Başvuru Formu: Eksiksiz olarak el ile doldurulmalı, 37, ve son kutucukta yer alan bölümler imzalanmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuranlar için yasal velilerin imzası gerekmektedir.
 • Yolcu Pasaportu: Beyan edilen seyahatin dönüş tarihinden başlayarak 3 ay 15 gün geçerliliği olmalıdır. Vizenin basılabilmesi için en az iki adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan daha eski olmamalıdır.
 • İspanya Vizesi için Fotoğraf: 1 adet beyaz fon ile çekilmiş, 3 aydan daha eski olmayan 34 x 45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf. Alın ve yüz örtü ile kapalı olmamalıdır. Yüz hatlarının tam belirgin ve tüm yüzün görünür olması gerekmektedir. Bulanık, fazla parlak veya koyu fotoğraflar ve gözlüklü fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Seyahat Aracı İle İlgili Rezervasyon: 

Üzerinde PNR kodu yer almayan, süresi dolmuş rezervasyon kodları ile işlem yapılmamaktadır. Yolcu ismi gidiş – dönüş tarihleri, kalkış ve varış yerleri belirtilmiş, yolcu ismi doğru biçimde girilmiş olmalıdır.

İspanya sınırlarına giriş, farklı bir ülkeden araç ile gerçekleşecekse araç ile ilgili belgeler:

 1. Yolcunun veya yakınının aracı ise araç ruhsat fotokopileri, yeşil sigorta ve AB ülkelerinde geçerli sürücü ehliyeti
 2. Araç kiralık ise kiralama detaylarını gösteren belge.
 3. Grup seyahatlerinde araç şöförünün ehliyeti ve araç plakası eklenmelidir.
 4. Charter uçuşlar için, charter sözleşmesi gerekmektedir.

Konaklama ile İlgili Bilgiler

 • Otel Rezervasyonu: Öngörülen seyahat süresinin tamamını kapsamalı ve rezervasyon belgesi onaylı olmalı ve üzerinde yolcu ismi, otel adı ve adresi bulunmalıdır. Rezervasyon tarihleri uçuş rezervasyon tarihleri ile uyumlu olmalıdır. Seyahatin bir bölümü farklı Schengen ülkelerinde olacaksa seyahat planı eklenmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinde geçerli 30.000€ teminatlı sigorta poliçesi. Poliçe üzerinde farklı bir para birimi belirtilmemiş olmalıdır.
 • Banka Hesabı: 15 günden daha eski olmayan, son 3 aya ait hareketleri gösteren, imzalı ve kaşeli şahsi banka hesap dökümü. 10 güne kadar olan seyahatler için 600€ veya karşılığı hesapta bulunmalı. Bu süreyi aşa her gün için günlük 60€ veya karşılığı hesapta bulunmalıdır. Yeni açılmış banka hesapları kabul edilmemektedir.
 • Maddi Durum Gösteren Belgeler:Varsa, araç ruhsatlarının ve tapuların fotokopileri her birinden en fazla 2 adet olacak şekilde eklenmeli.

İşyeri İle İlgili Belgeler

 • İş Veren Yazısı: Kişi eğer çalışıyorsa veya firma sahibi ise firma antetli kağıdı üzerine, İspanya yetkili merciine hitaben (İstanbul için İstanbul İspanya Başkonsolosluğu, Ankara için Ankara İspanya Büyükelçiliği) mektup yazılmalı, kaşelenmeli ve yetkili tarafından imzalanmalıdır. Mektupta seyahat tarihlerinden bahsedilmelidir. Kamu çalışanları bu mektubun yanı sıra izin belgelerini de eklemelidirler.
 • İşe Giriş Bildirgesi: İş yerinin kayıtlı adresi başvuru yapılan İspanya yetkili merciinin yetki alanında bulunmalıdır (Örn. Diyarbakır’da kayıtlı bir işlerinden İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapılamaz). Eğer iş yerinin merkez ofisi bu alan dışında bir ilde ise durumu açıklayam bir şirket yazısı başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • SGK Hizmet Dökümü: Sigorta girişi yapılan tarihten itibaren prim ödemesi yapılmış olan tüm tarihleri içermeli
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık maaş bordrosu, firma kaşesi ve ıslak imzalı olmalıdır. Başvuru sahibinin daha önceden sahip olduğu bir Schengen vizesi var ise belgenin kaşeli ve imzalı olmadan da kabul edilmektedir.
 • Faaliyet Belgesi: Ticaret odası kaydını gösteren belge orijinal ve güncel olmalıdır. Faaliyet belgesi, bağlı bulunan ticaret odasının internet sitesinden e-imzalı olarak veya ıslak imzalı olarak da alınabilinir.
 • Resmi gazete kopyası: Ticaret odasından temin edilebilinir.
 • İmza Sirküleri: Firma yetkilerinin imza yetkisini gösteren belge.
 • Vergi Levhası: Son döneme ait olmalı
 • İkametgah: Nüfus müdürlüğünden, muhtardan, E-devlet hesabından alınmış olmalıdır, başvuru sahibinin adı yazmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi: Nüfus cüzdanının ve güncel pasaportun tüm işlenmiş sayfalarının(vize ya da damga olan tüm sayfaların)A4 boyutunda fotokopisi, Eski pasaportunuzda eğer son üç yıl içinde alınmış schengen vizesi varsa sadece alınan vizelerin fotokopisi.

Diğer Meslek Grupları

Emekli kartı veya maaşın yattığı hesabın güncel, ıslak imzalı ve kaşeli dökümü.
Okul idari birimlerinden alınmış öğrenci belgesi ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
Anne, baba veya eş, çalışmayan kişiye sponsor olmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ilişkinin ispatı açısından alınmalıdır. Sponsor tarafından ıslak imzalı mektup ile birlikte sponsora ait iş ve maddi durumu gösteren evrakları eklenmelidir. Başvuru sahibi eğitim kurumundan yeni mezun olmuşsa mezuniyet belgesi de eklenmelidir.
Bağlı bulunan ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi eklenmelidir.

İspanya Turist Vizesi Fotoğraf Özellikleri

 • 3 aydan daha yeni olmalıdır.
 • Yüz tam karşıdan görülecek şekilde, baş düz bir konunda olmalıdır.
 • Yüz ifadesiz, ağız ise kapalı olmalıdır.
 • Dini amaçlarla kullanılan örtüler yüzü ve alnı kapatmamalıdır.
 • 35 x 45mm ebatlarında olmalıdır.
 • Arka fon beyaz olmalıdır.
 • Fotoğraflar gözlüksüz olmalıdır.

 

İspanya Turistik Vize İşlem Süresi

BLS International üzerinden yapılan İspanya vize başvuruları için işlem süresi en az 7 iş günüdür. Belirtilen seyahat tarihi 7 iş gününden önce olan başvurular kabul edilmemektedir.

BLS International firmasının vize değerlendirmelerinde insiyatifi olmadığından vize sonucunun olumlu olup olamayacağı hakkında ve pasaportun ne zaman geri geleceğine dair net bilgileri verememektedir.

Randevular seyahat tarihinden en fazla 90 gün önce alınabilinir.

İspanya Vize Başvuru Formu İçin Tıklayın