İspanya Vize Tipleri İspanya Vize Türleri

ispanya turist vizesiBu kısımda İspanya ticari vize başvurusu yaparken gerekli olabilecek tüm bilgiler mevcuttur.

Aşağıda belirtilen kısımları dikkatlice inceleyerek başvuru öncesi adımları kendi durumunuza uygun şekilde uygulayabilirsiniz.

İspanya Ticari Vize Hakkında Genel Bilgi

İspanya ticari vize, İspanya’da bir kurum ile ticari bağlantısı olan Türk vatandaşlarının almak durumunda oldukları vizedir. Bu vize tipinde, seyahat amacının kanıtlanabilir bir ticari ilişki içermesi gereklidir. İspanya’da çalıştığınız bir şirket ya da katılımcısı olduğunuz bir fuar, İspanya ticari vize başvurusu için uygun olacaktır.

İspanya ticari vize için başvuru yaparken bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de, İspanya’ya yapacağınız ticari ziyareti uygun evraklarla desteklemektir. Bu aşamada, İspanya’da bulunan firmadan: Seyahat tarihlerini, ilgili kişilerin isimlerini içeren, antetli kağıda yazılmış, imzalı ve kaşeli bir davetiyenizin olması gerekmektedir. Belgenin renkli çıktısı da kabul edilir. Diğer gerekli evrakları aşağıda bulunan sekmeden kontrol edebilirsiniz.

 

İspanya Ticari Vize Ücreti

İspanya ticari vize için alınan ücretler, harç bedeli ve hizmet bedeli olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır:

 • Yetişkinler için İspanya vize ücreti 247 TL’dir.
 • Başvuru sahibi kişinin AB vatandaşı birisi ile evli olması durumunda vize bedelinden muaftırlar. Vize ücretinden muafiyetten faydalanabilmek için başvuru evraklarına ilgili AB ülkesinden alınan evlilik cüzdanının aslı ve fotokopisi eklenmelidir.
 • Başvuru sahiplerinden 64 TL koordinasyon bedeli ve 4 TL Kısa mesaj ile bilgilendirme bedeli alınmaktadır.

 

İspanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Schengen Vizesi Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından el yazısı ile kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu, 37. madde ve son sayfanın sonunda yer alan imza bölümü mutlaka imzalanmalıdır. Reşit olmayanların formu anne-baba tarafından doldurulmalı ve her ikisi tarafından da imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: 1 adet arka fon beyaz, 3 aydan eski olmayan 3,5×4,5 cm ebatında biometrik resim. (Resimde baş üstünde ve çene altında mesafe olmalıdır. Alına ve yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Kaşların tamamı görünmelidr. Fotoğraf ön cepheden ve tüm yüzün görünür olması gerekmektedir. Photoshop işlemi uygulanmış olmalıdır, flu, fazla parlak ya da koyu,fotoğraflar ve gözlüklü fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Pasaport Aslı: Seyahat dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan ve vize etiketi yapıştırılabilecek minumum 2 boş vize sayfası olan, 10 yıldan eski olmayan orijinal pasaport. Pasaportunuz hasar görmüşse yenilenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat rezarvasyonu: Öngörülen seyahat tarihleri için gidiş – dönüş uçak rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. Rezervasyonların üzerinde PNR kodu yer almalıdır, mail çıktısı kabul edilmemektedir. Süresi dolan ya da pasif halde bulunan rezervasyon kodları ile işlem yapılmamaktadır. Tarih, gidiş-dönüş, varış ve kalkış yeri bilgisi, yolcunun doğru yazılmış adı belge üzerinde yer almalıdır. Eğer farklı bir ülkeden otobüs veya kiralık araçla İspanya’ya geçiş sağlanacaksa kiralama detayları, araçların plakaları, transfer ile ilgili belgeler yada bu bilgilerin yazılı olduğu dilekçe iletilmelidir.İspanya sınırlarına giriş, farklı bir ülkeden araç ile gerçekleşecekse araç ile ilgili belgeler:
  1. Yolcunun veya yakınının aracı ise araç ruhsat fotokopileri, yeşil sigorta ve AB ülkelerinde geçerli sürücü ehliyeti
  2. Araç kiralık ise kiralama detaylarını gösteren belge.
  3. Grup seyahatlerinde araç şöförünün ehliyeti ve araç plakası eklenmelidir.
  4. Charter uçuşlar için, charter sözleşmesi gerekmektedir.

 

 • Konaklama: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı, adresi, yolcunun isminin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Eğer seyahatinizin bir bölümü diğer Schengen ülkelerinde olacaksa lütfen seyahat programını da dosyanıza ekleyiniz. Otel rezervasyon tarihlerinin uçak rezervasyon tarihi ile uyumlu olması ve seyahatin büyük bölümünün İspanya’da olacağına dair kanıt sunması gerekmektedir. Konaklamanın davet eden firma tarafından sağlandığı durumda davetiyede konaklama tarihleri, adres, telefon numarası gibi detaylardan bahsedilmelidir.
 • Sigorta: Seyahat sağlık sigortası ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları, hastalık ve vefat halinde cenazenin ülkeye nakil masraflarını da kapsayan minimum 30.000€ teminatlı, antetli kağıda kaşeli ve imzalı olmalıdır. Sigorta poliçesinde başka bir para birimi bulunmamalıdır, Dolar , TL vs türünde sunulan sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.
 • Davetiye: İspanyol şirketi tarafından yollanmış, üzerinde seyahat tarihlerinin ve ilgili kişilerin isimlerinin yazdığı davetiye. Davetiyenin antetli kağıda ve kaşeli olması gerekmektedir. Davetiyenin renki çıktısı kabul edilir, fotokopi kabul edilmemektedir.
 • Eğer Fuara katılacaksa: Katılıma dair fuar giriş kartı veya katılım belgesi.
 • İş veren mektubu: Başvuru sahibi bir firmada çalışan ise, İspanya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış iş yerinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı orijinal iş veren mektubu eklenmelidir. Seyahat tarihlerinin mutlaka yazması gerekmektedir. Seyahat tarihlerinin, uçak ve otel tarihlerini kapsaması gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş belgesinde kayıtlı bulunan işyeri adres İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilen şehirlerden birine ait olmalıdır.Merkez ofisiniz bu şehirler dışında bir adresde bulunuyorsa durumu izah eden bir şirket yazısı dosyaya eklenmelidir.
 • 4A hizmet dökümü: Detaylı hizmet dökümü (sigorta girişi yapılan ilk tarihten itibaren prim ödenmiş bütün tarihler) (İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilen şehirlerden birine ait olmalıdır.)
 • Maaş bordrosu: Çalıştığı yerdeki görev ve maaş durumunu belirten orijinal yazı. Son 3 aylık maaş bordrosu ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Son 3 sene içinde Schengen vizesi almış kişilerin maaş bordrosunun kaşe ve imzalı olması zorunlu değildir.
 • Faaliyet belgesi: Ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren orijinal ve güncel tarihli belge (faaliyet belgesi/oda sicil kayıt belgesi) Bu belge ıslak imzalı ya da e-imzalı olmak zorundadır. Bunun dışında kesinlikle kabul edilmemektedir
 • Resmi gazete: Şirketin yer aldığı bölümün işaretlenmesi faydalı olacaktır.
 • İmza sirküleri (İş veren bilgilerinin bulunduğu bölüm eklenmesi gerekmektedir)
 • Vergi levhası (Son 3 ay içinde alımış olması lazım)
 • Banka hesabı: Şirket çalışanı için; işyeri yazısında masrafların şirket tarafından karşılanacağı belirtilmişse banka hesabına gerek yoktur. Ancak işyeri sahibi iseniz ve ortağınız yoksa şirket banka hesabı eklenmelidir. Ortaklı şirketlerde şirketin banka hesabı kabul edilmemektedir. Son 3 aya ait dökümü olan son 15 gün içinde işletilmiş imzalı, kaşeli şahsi banka hesabı eklenmelidir.(10 güne kadar kalınacak seyahatler için 600 Euro veya karşılığı, 10 günden sonra kalınacak her gün için günlük 60 Euro veya karşılığı ek bakiye gerekmektedir).Şirket çalışanı masrafların tarafından karşılanacağını beyan ediyorsa şahsi banka hesabı sunması gerekir. Yeni açılan hesaplar kesinlikle kabul edilmemektedir
 • İkametgah: Nüfus müdürlüğünden, muhtardan, E-devlet hesabından alınmış olmalıdır, başvuru sahibinin adı yazmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi: Nüfus cüzdanının ve güncel pasaportun tüm işlenmiş sayfalarının(vize ya da damga olan tüm sayfaların)A4 boyutunda fotokopisi, Eski pasaportunuzda eğer son üç yıl içinde alınmış schengen vizesi varsa sadece alınan vizelerin fotokopisi.

İspanya Ticari Vize Fotoğraf Özellikleri

 • Fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Yüz, karşıdan görülür ve baş düz bir konumda olmalıdır.
 • Yüz ifadesiz, ağız kapalı olmalıdır.
 • Dini amaçlarla kullanılan örtüler yüzü ve alnı kapatmamalıdır. Yüz çehresi tam olarak görülmelidir.
 • 35 x 45mm ebatlarında olmalıdır.
 • Arka fon beyaz olmalıdır.
 • Başvuru sahibi optik gözlük kullanıyor olsa dahi fotoğraf gözlüksüz olarak çekilmelidir.

 

İspanya Ticari Vize İşlem Süresi

BLS International üzerinden yapılan İspanya vize başvurularında alınan randevular planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün ve en fazla 90 gün önce alınmış olmalıdır.

BLS International firmasının vize değerlendirmelerinde bir etkisi yoktur. Vize sonucu ve pasaport iade tarihi hakkında bilgi verememektedir.

İspanya Vize Başvuru Formu İçin Tıklayın

 

Yorum Bırakın

*