İspanya Vize Tipleri

ispanya turist vizesi, ispanya avrupa birliği eş vizesiİspanya Avrupa Birliği Eş vizesi için başvurusu yaparken atılması gereken adımları bu sayfada görebilirsiniz.

Aşağıdaki bölümde Avruba Birliği üyesi eşi bulunan vatandaşlarımızın hangi işlemleri yapması gerektiği anlatılmaktadır.

İspanya Avrupa Birliği Eş Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İspanya Avrupa Birliği eş vizesi, İspanya’da kısa süreli (90 güne kadar) Avrupa Birliği vatandaşı olan eş ziyareti için alınması gereken vizedir.
Bu noktada en dikkat edilmesi gereken konu Avrupa Birliği vatandaşı olan eşin İspanya’da ikamet ediyor olması ya da birlikte İspanya’da ikamet ettiğiniz bir adresin sunulması gerekir.

 

İspanya Avrupa Birliği Eş Vizesi Ücreti

İspanya Avrupa Birliği eş vizesi için alınan ücretler, harç bedeli ve hizmet bedeli olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır:

 • Yetişkinler için İspanya vize ücreti 247 TL’dir.
 • Şayet Avrupa Birliği üyesi kişi ile evli olan başvuru sahibi, Avrupa Birliğinden bir evlilik cüzdanı sunarsa vize bedelinden muaf tutulur. Vize bedeli muafiyetten yararlanabilmek için hazırlanan evraklara AB ülkesinden alınan evlilik cüzdanı orijinali ve fotokopisi de eklenmelidir. Türkiye’den alınan evlilik cüzdanları muafiyeti sağlamamaktadır.
 • Vize bedelinden muaf olunsa dahi her başvuru sahibinden 64 TL hizmet bedeli ve 4 TL SMS takip bedeli alınmaktadır.

 

İspanya Avrupa Birliği Eş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İspanya Schengen Vizesi Başvuru Formu: Tam olarak ve el ile doldurulmalıdır. 37. ve sonuncu kutucuklar imzalanmalıdır.
 • Yolcu Pasaportu: Beyan edilen seyahatin dönüş tarihinden başlayarak en az 3 ay 15 gün geçerliliği olmalı ve 10 yıldan daha önce alınmamış olmalıdır. Vize basımı için pasaportta en az iki adet işlenmemiş sayfası bulunmalıdır.
 • İspanya Vizesi için Fotoğraf: 1 adet beyaz arkaplanda çekilmiş, 6 aydan daha yeni ve 34 x 45 mm ebatlarında biyometrik özellikli fotoğraf.
 • Evlilik Belgesi:“La Haye” Apostil tasdikli çok dilli evlilik kayıt örneği ( Formul B) ve fotokopisi. Avrupa Birliği evlilik cüzdanı veya resmi güncel evlilik belgesi, Noter onaylı İspanyolca, Türkçe veya İngilizce tercümesi olabilir. AB vatandaşı eşi statüsünden yararlanmak için Türkiye’den alınan Evlilik Belgeleri geçerli sayılmamaktadır.
 • Ödeme Belgesi: Avrupa Birliği vatandaşı olan eşten, birlikte İspanya’ya seyahat etmek istediğini belirten imzalı dilekçe. (Bu dilekçe hazırlanırken evliliğinin sürdüğünü, resmi bir ayrılık olmadığını, Türkiye’den İspanya’ya birlikte seyahat edeceklerini belirtmesi gerekir.)
 • Seyahat Aracı İle İlgili Rezervasyon: Rezervasyon belgesi üzerinde PNR kodu yer almalı ve kod geçerli olmalıdır. Yolcunun ismi, gidiş – dönüş tarihleri, kalkış ve varış yerleri belirtilmiş olmalıdır. Yolcu ismi doğru biçimde girilmiş olması önemlidir.

Ulaşımla İlgili Evraklar

Eğer farklı bir ülkeden otobüs veya kiralık araçla İspanya’ya geçiş sağlanacaksa kiralama detayları, araçların plakaları, transfer ile ilgili belgeler ya da bu bilgilerin yazılı olduğu dilekçe iletilmelidir. Grup geçişlerinde otobüs şoförünün ehliyeti ve araç plakası da eklenmelidir. Charter uçuşlarda seyahat acentesinin charter sözleşmesini eklemesi gerekir.

İspanya sınırlarına giriş, farklı bir ülkeden otobüs veya kiralık araç ile gerçekleşecekse araç ile ilgili belgeler:

 1. Araç kiralık ise kiralama detaylarını gösteren belge ve AB ülkelerinde geçerli ehliyet fotokopisi.
 2. Grup seyahatlerinde araç şöförünün ehliyeti ve araç plakası eklenmelidir.
 3. Charter uçuşlar için, charter sözleşmesi gerekmektedir.

Konaklama İle İlgili Evraklar

 • Konaklama Rezervasyonu: Planlanan seyahatin tamamını kapsayan onaylı rezervasyon belgesi. Belgenin üzerinde yolcunun ismi, otel adı, adresi ve diğer iletişim detayları bulunmalıdır. Rezervasyon tarihleri uçuş rezervasyon tarihleri ile uyumlu olmalıdır. Seyahatin bir bölümü farklı Schengen ülkelerinde olacaksa seyahat planı eklenmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinde geçerli 30.000€ teminatlı sigorta poliçesi. Poliçe üzerinde farklı bir para birimi belirtilmemiş olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Başvuru sahibi çalışmıyorsa, sponsor olacak anne, baba veya eş ile olan bağını kanıtlamak için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesini e-devlet veya nüfus müdürlükleri üzerinden elde etmelidir.
 • İkametgah: Nüfus müdürlükleri, muhtarlıklar veya e-devlet üzerinden alınmış, başvuru sahibinin adı açıkça yazan ikametgah belgesi.
 • Kimlik belgesi ve pasaport fotokopileri: Pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının (vizeler ve giriş çıkış damgaları gibi) fotokopileri. Eğer son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri varsa sadece kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfa ile vize sayfalarının fotokopileri.
 • Banka Hesabı: Seyahatin tamamının masraflarının karşılanacağı banka hesabının son 3 aylık dökümü. Sponsor olması durumunda sponsorun banka hesabı eklenmelidir. Banka hesabı en fazla 2 hafta önce alınmış, kaşeli, ıslak imzalı ve imza yetkililerinin sirküleri eklenmiş olmalıdır. (10 günlük seyahatler için minimum 600€ daha fazlası için ise her gün için en az 60€ değerinde bakiyenin hesapta bulunması gerekmektedir). Yeni açılmış banka hesapları kesinlikle kabul edilmemektedir.

 

Başvuran kişi öğretmen veya öğretim görevlisiyse;
 1. İşveren mektubunun aslı (kaşeli ve imzalı) ve/veya izin onayı.
 2. SGK işe giriş bildirgesi: İş yerinin kayıtlı olduğu adres, başvuru yapılan yetkili İspanya merciinin görev alanında bulunmalıdır. Eğer iş yerinin merkez ofisi yetki alanının dışında bulunan bir ilde ise durumu açıklayan şirket yazısı eklenmelidir.
 3. SGK Hizmet Dökümü: Tüm tarihleri gösteren hizmet dökümü türkiye.gov.tr üzerinden barkodlu veya SGK müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak alınır.
 4. Maaş Bordrosu: Son 3 aylık maaş bordrosu üzerinde firmanın kaşesi bulunmalı ve belge ıslak imzalı olmalıdır.
 5. Çalıştığı kurumun faaliyet belgesi: Islak imzalı veya barkodlu belgeler kabul edilmektedir.
 6. Resmi gazete kopyası.
 7. Varsa, vergi levhası kopyası.
Başvuran kişi öğrenci ise;
 1. Islak imzalı öğrenci belgesinin aslı.

Önemli Not:

Başvuran kişi öğrenci veya çalışmayan ise bu kişiye ancak anne, baba veya yasal eş sponsor olabilir. Bu kişiler dışında 3. kişilerin sponsorlukları kabul edilmemektedir. Sponsor eş olacaksa evlilik cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Sponsordan, eğitimi finanse edeceğine dair mektup alınmalıdır. Sponsor ile ilgili belgeler aşağıda belirtilmiştir.

Sponsor Çalışan İse

 1. SGK işe giriş bildirgesi.
 2. SGK hizmet dökümü (İstanbul için 4A hizmet dökümü) SGK müdürlüklerinden ıslak imzalı veya e-devlet üzerinden barkodlu.
 3. Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu.
 4. Faaliyet belgesi Orijinal olmalıdır, ıslak imzalı ya da e -imzalı kabul edilir.
 5. Oda sicil kayıt belgesi.
 6. Resmi gazete kopyası.
 7. Vergi levhası kopyası.

Sponsor Emekli İse

 1. Emekli kartının fotokopisi.
 2. Emekli maaş hesabının ıslak imzalı dökümü (İmza yetkililerinin sirküleri de eklenmeli). İki haftandan daha önce alınan banka dökümleri kabul edilmemektedir.

Sponsor Çiftçi İse

 1. Ziraat odasına kaydının olduğunu gösteren belge.

 

İspanya Avrupa Birliği Eş Vizesi Fotoğraf Özellikleri

 • 3 aydan daha yeni olmalıdır.
 • Yüz tam karşıdan görülecek şekilde, baş düz bir konunda olmalıdır.
 • Yüz ifadesiz, ağız ise kapalı olmalıdır.
 • Dini amaçlarla kullanılan örtüler yüzü ve alnı kapatmamalıdır.
 • 35 x 45mm ebatlarında olmalıdır.
 • Arka fon beyaz olmalıdır.
 • Fotoğraflar gözlüksüz olmalıdır.

 

İspanya Avrupa Birliği Eş Vizesi İşlem Süresi

BLS International üzerinden yapılan İspanya Avrupa birliği eş vizesi başvuruları için işlem süresi en az 7 iş günüdür.  İzmir merkezinden yapılan başvurular için ise işlem süresi en az 9 iş günüdür. Belirtilen seyahat tarihinin belirtilen asgari işlem süresinden daha yakın olması durumunda başvurular kabul edilmemektedir.

BLS International firmasının vize değerlendirmelerinde insiyatifi olmadığından vize sonucunun olumlu olup olamayacağı hakkında ve pasaportun ne zaman geri geleceğine dair net bilgileri verememektedir.

Randevular seyahat tarihinden en fazla 90 gün önce alınabilinir.

İspanya Vize Başvuru Formu İçin Tıklayın

İspanya Büyükelçiliği Resmi Sitesi için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Bırakın

*