İspanya Vize Tipleri İspanya Vize Türleri

ispanya turist vizesiİspanya’da yaşayan bir aile yakınınızı veya arkadaşınızı ziyaret etmek için başvurulması gereken özel bir vize türü bulunmaktadır. Bu vize ise İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi olarak tanımlanmıştır. Bu sayfada İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yaparken gerekli olabilecek tüm bilgiler mevcuttur.

Aşağıdaki bölümleri dikkatlice inceleyerek başvuru öncesi adımları kendi durumunuza uygun olacak biçimde tamamlayabilirsiniz.

İspanya Aile Veya Arkadaş Ziyareti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri eğer geçerli bir Schengen vizesine sahip değillerse, İspanya’daki aile veya arkadaşlarının yanına seyahat edebilmek içinİspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu vize yine İspanya turist vizesi gibi kısa süreli (90 güne kadar) olarak verilmektedir.

İspanya vizesi için başvuru yapmadan önce bilinmesi gerekir ki tüm yurt dışı seyahati boyunca en uzun kalınan bölüm İspanya olmalıdır. Eğer İspanya ile birlikte farklı ülkelerde aynı süre kalınacak ülke veya ülkeler varsa, Schengen bölgesine ilk giriş İspanya’ya yapılmalıdır. Planlanan seyahatte bu sağlanıyorsa İspanya vize formu doldurularak ve gerekli evraklar hazırlanarak başvuru yapılabilinir.

Bu sayfada İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvuru sürecinde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz.

 

İspanya Aile Veya Arkadaş Ziyareti Vizesi Ücreti

İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi için alınan ücretler, harç bedeli ve hizmet bedeli olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır:

 • Yetişkinler için İspanya vize ücreti 247 TL’dir.
 • 6-12 yaş arası başvuranlar için İspanya vize ücreti 144 TL’dir.
 • 0-5 yaş arası başvuranlar için vize ücreti alınmamaktadır.
 • Başvuru sahibi ile AB vatandaşı ile evli ise bedelinden muaftır. Bu muafiyetten faydalanabilmek için başvuru ile birlikte ilgili AB ülkesinden alınan evlilik cüzdanı aslı ve bir fotokopisi başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Her başvuru sahibinden 64 TL hizmet bedeli ve 4 TL mobil mesaj takip bedeli alınmaktadır.

 

İspanya Aile Veya Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İspanya Schengen Vizesi Başvuru Formu: Eksiksiz olarak el ile doldurulmalı, 37. ve son kutucukta yer alan bölümler imzalanmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuranlar için yasal velilerin imzası gerekmektedir.
 • Yolcu Pasaportu: Beyan edilen seyahatin dönüş tarihinden başlayarak 3 ay 15 gün geçerliliği olmalıdır. Vizenin basılabilmesi için en az iki adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan yeni olmalıdır.
 • İspanya Vizesi için Fotoğraf: 1 adet beyaz fon ile çekilmiş, 3 aydan yeni, 34 x 45 mm ölçülerinde biyometrik özellikli fotoğraf.
 • Seyahat Aracı İle İlgili Rezervasyon: Üzerinde PNR kodu yer almayan, süresi dolmuş rezervasyon kodları ile işlem yapılmamaktadır. Yolcu ismi gidiş – dönüş tarihleri, kalkış ve varış yerleri belirtilmiş, yolcu ismi doğru biçimde girilmiş olmalıdır.

İspanya sınırlarına giriş, farklı bir ülkeden araç ile gerçekleşecekse araç ile ilgili belgeler:

 1. Yolcunun veya yakınının aracı ise araç ruhsat fotokopileri, yeşil sigorta ve AB ülkelerinde geçerli sürücü ehliyeti
 2. Araç kiralık ise kiralama detaylarını gösteren belge.
 3. Grup seyahatlerinde araç şöförünün ehliyeti ve araç plakası eklenmelidir.
 4. Charter uçuşlar için, charter sözleşmesi gerekmektedir.
 • Davet Mektubu: İspanya’da yaşayan yakın kişiden alınan davet mektubu. Davetiyede davet edenin ve davet edilenin isimleri açıkça belirtilmeli. Davetiye İspanyolca veya İngilizce olarak hazırlanmış ve imzalanmış olmalıdır. Davet eden kişi ev adresini, e-postasını, telefon numarasını ve kısaca İspanya’daki meşguliyetinden(çalıştığı iş, okuduğu okul vb.) bahsetmiş olmalıdır. İspanya’da yaşayan kişinin oturum kartı veya kimlik belgesinin fotokopileri eklenmelidir. Konaklama adresi davet edenin adresi olacaksa davetiyede bu detaydan bahsedilmelidir.
 • Konaklama Rezervasyonu: Öngörülen seyahat süresinin tamamını kapsamalı ve rezervasyon belgesi onaylı olmalı ve üzerinde yolcu ismi, otel adı ve adresi bulunmalıdır. Rezervasyon tarihleri uçuş rezervasyon tarihleri ile uyumlu olmalıdır. Seyahatin bir bölümü farklı Schengen ülkelerinde olacaksa seyahat planı eklenmelidir. Eğer davetiyede konaklanacak adres irtibattaki kişinin adresi ise konaklama rezervasyonuna gerek yoktur.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinde geçerli 30.000€ teminatlı sigorta poliçesi. Poliçe üzerinde farklı bir para birimi belirtilmemiş olmalıdır.
 • Banka Hesabı: 15 günden daha eski olmayan, son 3 aya ait hareketleri gösteren, imzalı ve kaşeli şahsi banka hesap dökümü. 10 güne kadar olan seyahatler için 600€ veya karşılığı hesapta bulunmalı. Bu süreyi aşa her gün için günlük 60€ veya karşılığı hesapta bulunmalıdır. Yeni açılmış banka hesapları kabul edilmemektedir.
 • Maddi Durum Gösteren Belgeler: Varsa, araç ruhsatlarının ve tapuların fotokopileri her birinden en fazla 2 adet olacak şekilde eklenmeli.
 • İş Veren Yazısı: Kişi eğer çalışıyorsa veya firma sahibi ise firma antetli kağıdı üzerine, İspanya yetkili merciine hitaben (İstanbul için İstanbul İspanya Başkonsolosluğu, Ankara için Ankara İspanya Büyükelçiliği) mektup yazılmalı, kaşelenmeli ve yetkili tarafından imzalanmalıdır. Mektupta seyahat tarihlerinden bahsedilmelidir. Kamu çalışanları bu mektubun yanı sıra izin belgelerini de eklemelidirler.
 • İşe Giriş Bildirgesi: İş yerinin kayıtlı adresi başvuru yapılan İspanya yetkili merciinin yetki alanında bulunmalıdır (Örn. Diyarbakır’da kayıtlı bir işlerinden İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapılamaz). Eğer iş yerinin merkez ofisi bu alan dışında bir ilde ise durumu açıklayam bir şirket yazısı başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • SGK Hizmet Dökümü: Sigorta girişi yapılan tarihten itibaren prim ödemesi yapılmış olan tüm tarihleri içermeli
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık maaş bordrosu, firma kaşesi ve ıslak imzalı olmalıdır. Başvuru sahibinin daha önceden sahip olduğu bir Schengen vizesi var ise belgenin kaşeli ve imzalı olmadan da kabul edilmektedir.
 • Faaliyet Belgesi: Ticaret odası kaydını gösteren belge orijinal ve güncel olmalıdır. Faaliyet belgesi, bağlı bulunan ticaret odasının internet sitesinden e-imzalı olarak veya ıslak imzalı olarak da alınabilinir.
 • Resmi gazete kopyası: Ticaret odasından temin edilebilinir.
 • İmza Sirküleri: Firma yetkilerinin imza yetkisini gösteren belge.
 • Vergi Levhası: Son döneme ait olmalı.
 • İkametgah: Nüfus müdürlükleri, muhtarlıklar veya e-devlet üzerinden alınmış, başvuru sahibinin adı açıkça yazan ikametgah belgesi.
 • Kimlik belgesi ve pasaport fotokopileri: Pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının (vizeler ve giriş çıkış damgaları gibi) fotokopileri. Eğer son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri varsa sadece kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfa ile vize sayfalarının fotokopileri.
Emekli kartı veya maaşın yattığı hesabın güncel, ıslak imzalı ve kaşeli dökümü.
Okul idari birimlerinden alınmış öğrenci belgesi ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
Anne, baba veya eş, çalışmayan kişiye sponsor olmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ilişkinin ispatı açısından alınmalıdır. Sponsor tarafından ıslak imzalı mektup ile birlikte sponsora ait iş ve maddi durumu gösteren evrakları eklenmelidir. Başvuru sahibi eğitim kurumundan yeni mezun olmuşsa mezuniyet belgesi de eklenmelidir.
Bağlı bulunan ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi eklenmelidir.

İspanya Aile Veya Arkadaş Ziyareti Vizesi Fotoğraf Özellikleri

 • 3 aydan daha yeni olmalıdır.
 • Yüz tam karşıdan görülecek şekilde, baş düz bir konunda olmalıdır.
 • Yüz ifadesiz, ağız ise kapalı olmalıdır.
 • Dini amaçlarla kullanılan örtüler yüzü ve alnı kapatmamalıdır.
 • 35 x 45mm ebatlarında olmalıdır.
 • Arka fon beyaz olmalıdır.
 • Fotoğraflar gözlüksüz olmalıdır.

 

İspanya Aile Veya Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlem Süresi

BLS International üzerinden yapılan İspanya vize başvuruları için işlem süresi en az 7 iş günüdür. Belirtilen seyahat tarihi 7 iş gününden önce olan başvurular kabul edilmemektedir.

BLS International firmasının vize değerlendirmelerinde insiyatifi olmadığından vize sonucunun olumlu olup olamayacağı hakkında ve pasaportun ne zaman geri geleceğine dair net bilgileri verememektedir.

Randevular seyahat tarihinden en fazla 90 gün önce alınabilinir.

İspanya Vize Başvuru Formu İçin Tıklayın

 

Yorum Bırakın

*